Jakie informacje należy zawrzeć w briefie projektowym dla software house’u?
W briefie projektowym dla software house’u należy zawrzeć dane zleceniodawcy, a także wymagania i cele biznesowe stawiane przed oprogramowaniem, jego funkcje, rodzaj aplikacji, grupę docelową dla oprogramowania, jak również szacowany budżet i czas realizacji projektu.
Wymagania i cele biznesowe
W briefie projektowym dla software house’u Klient powinien przedstawić wymagania funkcjonalne, jakie ma spełniać aplikacja, a także opisać wszystkie stawiane przez nią cele biznesowe, czyli to, co ma zostać zrealizowane dzięki projektowi. Jeżeli oprogramowanie ma rozwiązywać konkretne problemy, z jakimi boryka się dana organizacja, także one powinny być wymienione i opisane w briefie projektowym.
Funkcje aplikacji
Niezwykle istotnym punktem briefu projektowego jest określenie funkcji, jakie powinna posiadać aplikacja lub oprogramowanie. W tym miejscu należy wskazać, co dany system ma umożliwiać. Warto również określić, co nie będzie potrzebne i które z funkcji można pominąć. Oczywiście, lista funkcji zawarta w briefie nie jest ostateczna i może ulec zmianie, umożliwia jednak stworzenie ogólnego zarysu projektu i stanowi punkt wyjścia dla dalszych prac.
Rodzaj aplikacji
Ustalenie tego, jaki rodzaj aplikacji ma zostać stworzony, pozwala software house’owi określić technologie, wymagane kompetencje, wielkość zespołu oraz czas potrzebny do zrealizowania projektu. Na podstawie tych czynników szacuje następnie wstępny koszt oprogramowania, który jest przedstawiany Klientowi przed rozpoczęciem prac nad oprogramowaniem.
Grupa docelowa
W briefie projektowym warto zawrzeć także grupę docelową, a więc określić, kto będzie miał dostęp do oprogramowania. W zależności od aplikacji mogą to być klienci firmy lub jej poszczególne działy. Podanie tej informacji do wiadomości software house’u na samym początku współpracy pozwala odpowiednio zaplanować działania i skierować pracę na odpowiednie tory.
Szacowany budżet
Istotnym elementem briefu projektowego jest szacowany budżet. Dzięki niemu software house może zestawić oczekiwania Klienta z realiami realizacji zlecenia i przygotować adekwatną propozycję.
Czas realizacji projektu
W briefie projektowym należy również zawrzeć informację na temat tego, na kiedy system lub aplikacja powinny być gotowe. Daje to software house’owi dokładny ogląd sytuacji i pozwala określić, czy będzie on w stanie zrealizować zlecenie we wskazanym przez Klienta terminie.
W zależności od potrzeb, brief projektowy może zostać uzupełniony o projekt graficzny lub makiety, które sprzyjają wizualizacji aplikacji i ułatwiają sporządzenie wyceny.