Zgodnie z definicją, kick-off meeting to technika w zarządzaniu projektem, służąca inauguracji prac. W trakcie tego spotkania ustalane są wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące stylu pracy grupy i sposobu postępowania jej członków. Uwzględniane są przy tym dwa punkty widzenia – klienta oraz zespołu.
Kick-off meeting organizowane jest po podpisaniu umowy, ale przed przystąpieniem prac. Rozpoczyna ono pracę nad nowym projektem, dlatego nazywane jest również spotkaniem inaugurującym projekt lub spotkaniem startowym.
W kick-off meetingu powinni wziąć udział klient zlecający wykonanie dedykowanego oprogramowania i zespół projektowy. Spotkanie to daje zleceniodawcy możliwość poznania całego zaangażowanego w projekt zespołu, wraz z kierującym nim Projekt Managerem.
W czasie projekt kick-off meetingu klient i członkowie zespołu projektowego mają możliwość zadawania pytań i wyrażania swoich wątpliwości. Spotkanie powinno umożliwiać dyskusję, która dąży do ustalenia spójnej wizji projektu i wypracowania konkretnego planu działania. Podczas rozmów należy ustalić cel, założenia i sposób realizacji projektu, a także formy komunikacji zaangażowanych w niego osób. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na potencjalne problemy i wyzwania związane ze zleceniem. Po zakończeniu spotkania każdy z jego uczestników powinien znać cele projektu i wiedzieć, jakie zadanie ma do wykonania.
Czas trwania kick-off meetingu zależy od specyfiki zlecenia, a także tego, czy klient i członkowie zespołu już wcześniej ze sobą współpracowali. O formie i długości spotkania decyduje kierownictwo projektu.
Cele spotkania kick-off projektu można podzielić na cele klienta i cele zespołu projektowego.
Celami klienta są odpowiednie zaprezentowanie tematyki projektu, poznanie członków zespołu projektowego i przekazanie im swojej wizji, a także podsumowanie wszystkich ustaleń i rozwianie ewentualnych wątpliwości.
Wśród celów zespołu projektowego należy wymienić przede wszystkim:
Dzięki kick-off meetingowi zespół projektowy ma również możliwość podsumowania ustaleń i rozwiania ewentualnych wątpliwości dotyczących zlecenia.
Kick-off meeting prowadzony jest przez zarządzającego projektem Project Managera. Jego zadaniem jest ustalenie harmonogramu spotkania, który pozwoli wyznaczyć kierunek całego wydarzenia. Odpowiednio sporządzona kick-off meeting agenda gwarantuje uporządkowaną dyskusję i umożliwia uniknięcie chaosu w trakcie rozmów. Składa się na nią pięć punktów, które wyznaczają przebieg spotkania startowego.
Podczas kick-off meetingu poznasz cały nasz zespół, który będzie pracował nad tworzeniem na przykład dedykowanego oprogramowania.
Otrzymasz też szczegółowy harmonogram prac, które będą realizowane w ramach Twojego projektu.
Project Manager rozpoczyna kick-off meeting, witając się ze zgromadzonymi osobami i przedstawiając członków zespołu projektowego. Kolejno następuje autoprezentacja każdego ze specjalistów i scharakteryzowanie roli, jaką odgrywa w realizacji zlecenia.
Drugim punktem w harmonogramie kick-off meetingu jest przedstawienie projektu przez klienta. Ma on czas na opisanie celów i założeń zamawianego produktu IT, a także omówienie jego wizji. Na tym etapie spotkania klient powinien również przekazać członkom zespołu projektowego szczegółowe informacje dotyczące sposobu działania oprogramowania, docelowych odbiorców, a także kryteriów sukcesu.
Na kolejnym etapie spotkania startowego firma programistyczna przedstawia techniczny zakres projektu, omawiając konieczne do wykonania zadania i narzędzia potrzebne do ich realizacji. Uczestniczący w kick-off meetingu członkowie zespołu projektowego powinni być w stanie omówić organizację pracy i przedstawić poszczególne kroki działania.
W agendzie każdego kick-off meetingu należy uwzględnić czas na zadawanie pytań. Pozwoli to wyjaśnić ewentualne nieścisłości i pozbyć się obaw, jakie mogły się pojawić u uczestników spotkania. Rozwiązanie możliwych do wystąpienia problemów już na etapie planowania umożliwia wyeliminowanie przyszłych przeszkód, co sprzyja szybszej realizacji projektu.
Po wyczerpaniu pytań od uczestników Project Manager podsumowuje całe spotkanie. W wypadku agile kick-off meetingu wyznacza także termin kolejnego zebrania.
Podsumowanie spotkania startowego warto wysłać do jego uczestników w formie tekstowej. Kick-off meeting e-mail umożliwia wszystkim zainteresowanym stronom powrót do ustaleń na każdym etapie projektu.