Progresywne aplikacje internetowe (PWA) – dlaczego warto się nimi zainteresować?
Liczba użytkowników urządzeń mobilnych stale wzrasta. Obecnie już ponad 60% wszystkich sesji inicjowanych jest z poziomu smartfonów i tabletów. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby użytkowników w dziedzinie aplikacji pojawiły się nowe rozwiązania. Jednym z nich są wpasowujące się w rynkowe zapotrzebowanie progresywne aplikacje webowe, których celem jest ułatwienie życia użytkownikom sieci.
Czym są progresywne aplikacje internetowe?
Progresywna aplikacja webowa (ang. Progressive Web Application, w skrócie PWA) to aplikacja, która dociera do użytkownika w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu za pomocą jednego kodu źródłowego. Tworzona jest i usprawniana za pomocą nowoczesnych interfejsów API w celu zapewnienia niezawodności i większych możliwości. Mówiąc krótko, aplikacja PWA łączy w sobie zalety stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Cechy aplikacji PWA
Aplikacje PWA zostały zaprojektowane tak, by ich użytkowanie było zbliżone do korzystania z natywnej aplikacji internetowej działającej na danej platformie. Są sprawne, niezawodne i łatwe do zainstalowania. PWA cechują się ponadto:
responsywnością, która oznacza, że prezentują się tak samo dobrze na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze,
reaktywnością, czyli szybkim reagowaniem na podejmowane przez użytkownika akcje, szybkością ładowania nawet przy wolnym połączeniu internetowym,
aktualnością, która oznacza, że użytkownik nie musi się przejmować ich aktualizacją, gdyż przebiega ona automatycznie,
bezpieczeństwem, gdyż posiadają SSL, dzięki któremu wszystkie przesyłane dane podlegają szyfrowaniu.
Progresywne aplikacje internetowe są ponadto niezależne od łączności i umożliwiają pracę w trybie offline. Dzięki korzystaniu z Web Push API mogą również wysyłać powiadomienia push.
Rodzaje PWA
Progresywne aplikacje webowe można podzielić na dwa typy: MPA i SPA.
MPA
Aplikacje MPA (Multi Page Application) wykorzystują model routingu, który odbywa się po stronie serwera. W ich wypadku strona ładuje się od nowa za każdym razem, gdy użytkownik nawiguje pomiędzy poszczególnymi podstronami. Prowadzi to do zwiększenia czasu potrzebnego na przejście między widokami. Model routingu jest obecnie najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym modelem w sieci.
SPA
Aplikacje SPA (Single Page Application) wykorzystują model routingu, który odbywa się po stronie klienta. Oznacza to, że gdy użytkownik nawiguje między podstronami, stałe elementy, takie jak nagłówek, stopka czy też sama nawigacja, nie są ładowane ponownie. Dzięki temu aplikacja działa szybciej, a użytkownik przechodzący między widokami nie traci czasu.
W jakich sytuacjach stosuje się progresywne aplikacje webowe?
Aplikacje progresywne ułatwiają dotarcie do współczesnych konsumentów, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, i pozwalają zapewnić im wygodny dostęp do strony. Znajdują zastosowanie w sytuacjach, gdy konieczne jest wdrożenie szybkich i niezawodnych rozwiązań będących w stanie zapewnić użytkownikowi odpowiednie doświadczenia. Progresywne aplikacje webowe stosowane są więc najczęściej w wypadku portali społecznościowych i rozwiązań e-commerce.
W jakich sytuacjach warto postawić na standardowe aplikacje?
Celem PWA jest ułatwianie korzystania z portali, stron i sklepów internetowych na urządzeniach mobilnych. Aplikacje te są jednak niewystarczające w sytuacji, gdy zarządca danej strony web chce udostępnić nowe opcje. W takim wypadku niewątpliwie lepiej sprawdzają się standardowe aplikacje mobilne, które zapewniają znacznie szersze możliwości i, w przeciwieństwie do PWA, nie stanowią wyłącznie mobilnej kopii gotowej już strony web.
Szukasz specjalistów od tworzenia progresywnych aplikacji webowych?
Sprawdź naszą ofertę aplikacji internetowych szytych na miarę, które nasi specjaliści projektują z uwzględnieniem unikalnych wymagań i potrzeb Twojej firmy.