Testowanie aplikacji webowych

Poddawanie aplikacji webowej określonym testom ma na celu potwierdzenie poprawności jej działania oraz identyfikację ewentualnych niedoskonałości. Jest konieczne do eliminacji ryzyka występowania błędów mogących upośledzić podstawowe funkcje aplikacji i prowadzić do rezygnacji użytkowników z dalszego z niej korzystania. Istotne jest, by testowanie aplikacji webowych powierzyć niezależnym testerom, gdyż mają oni większe doświadczenie w wyłapywaniu błędów od programistów i są w stanie spojrzeć na aplikację z perspektywy użytkownika.

Korzyści wynikające z testowania aplikacji webowych

Wśród korzyści wynikających z testowania aplikacji webowych należy wymienić przede wszystkim:

  • wczesną identyfikację i szybkie usuwanie ewentualnych usterek,
  • możliwość sprawdzenia zgodności i funkcjonalności kodu,
  • minimalizowanie problemów i kosztów związanych z wypuszczeniem wadliwego produktu,
  • gwarancję działania aplikacji zgodnie z jej przeznaczeniem i wymaganiami klientów,
  • zabezpieczenie produktu przed niepożądanymi konsekwencjami aktualizacji i zmian,
  • poprawę ogólnej użyteczności aplikacji.

Dzięki właściwemu testowaniu aplikacji webowych można poprawić doświadczenie klientów i zagwarantować ich zadowolenie, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ich zaangażowania oraz lojalności względem dostawcy produktu.

Rodzaje testów aplikacji webowych

Istnieje wiele rodzajów testów, jakim mogą być poddane aplikacje webowe. Wyróżnia się między innymi testy: funkcjonalne, niefunkcjonalne, użyteczności, wydajności, obciążeniowe, przeciążeniowe, pielęgnowalności, przenaszalności oraz bezpieczeństwa.

Chcesz mieć pewność, że Twoja aplikacja webowa będzie działała poprawnie?

Zleć nam jej stworzenie!

Testy funkcjonalne

Testy funkcjonalne aplikacji webowych oparte są na specyfikacji i wymaganiach. Służą ocenie wewnętrznej struktury oprogramowania i nie wymagają wnikania w kody źródłowe. Dzięki nim można zweryfikować między innymi poprawność komunikacji między aplikacją a serwerem oraz prawidłowość takich elementów, jak grafika, tekst i menu aplikacji.

Testy niefunkcjonalne

Testy niefunkcjonalne aplikacji webowych przeprowadzane są w celu uzyskania informacji na temat konkretnych właściwości określonego modułu lub całego systemu.

Testy użyteczności

Testy użyteczności przeprowadzane są w celu weryfikacji zgodności aplikacji webowej ze stawianymi przed nią wymaganiami. Pozwalają ocenić sposób eksploatacji systemu przez użytkowników.

Testy wydajności

Testy wydajności umożliwiają ocenę poprawności działania aplikacji webowej w warunkach jej oczekiwanego obciążenia.

Testy obciążeniowe

Testy obciążeniowe umożliwiają ocenę poprawności działania aplikacji webowej w sytuacji gdy jej obciążenie ulega zwiększeniu.

Testy przeciążeniowe

Testy przeciążeniowe pozwalają sprawdzić, jak aplikacja webowa zachowuje się na granicy swoich zasobów.

Testy pielęgnowalności

Testy pielęgnowalności przeprowadzane są w celu oceny łatwości dostosowania aplikacji webowej do nowych wymagań, a także jej modyfikacji do zarówno planowanych, jak i nieplanowanych zmian.

Testy przenaszalności

Testy przenaszalności pozwalają określić sposób, w jaki aplikacja webowa może zostać przeniesiona na inne środowisko, a także ocenić poziom trudności tego procesu.

Testy bezpieczeństwa

Testy bezpieczeństwa wykonywane są w celu weryfikacji skuteczności osłon i mechanizmów chroniących aplikację webową przed niepożądanymi zachowaniami i wynikającymi z nich zagrożeniami.

Testowanie aplikacji

Na czym polega testowanie aplikacji?

Testowanie aplikacji polega na wykonaniu testów manualnych i automatycznych.

Testy manualne

Testy manualne aplikacji webowych są wykonywane ręcznie, a więc bez użycia programów automatyzujących pracę. Służą ocenie poprawności działania poszczególnych funkcji oraz aplikacji jako całości. Testy manualne przeprowadzane są przez wykwalifikowanych testerów oprogramowania, z wykorzystaniem określonego scenariusza. Polegają na symulacji sposobu wykorzystania aplikacji webowej przez jej docelowego odbiorcę. Dzięki przeprowadzeniu testów manualnych możliwe jest odnalezienie barier w prawidłowym użytkowaniu aplikacji oraz wychwycenie nieprawidłowości i nietrafionych rozwiązań w jej interfejsie, takich jak brak czytelności niektórych elementów, niesymetryczność czy też trudności w zakresie nawigacji.

Testy automatyczne

Testy automatyczne aplikacji webowych zakładają wykorzystanie stosownych narzędzi i powstałych na potrzeby aplikacji skryptów, jak również przygotowanie odpowiedniego kodu. Przebiegają w sposób w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu mogą być przeprowadzane wielokrotnie, w zależności od potrzeb.

Testy automatyczne pozwalają na szybką i dokładną weryfikację aplikacji webowej pod kątem nieprawidłowości. Umożliwiają również porównanie otrzymanych wartości z wartościami modelowymi. Testy automatyczne, przeprowadzane przez odpowiednio wykwalifikowanych profesjonalistów, gwarantują wiarygodność otrzymanych rezultatów. Dają możliwość łatwego odtworzenia przebiegu testu i cechują się szybkością raportowania.

Czy testowanie aplikacji jest bezpieczne?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa testowania aplikacji, procesy z nim związane należy zlecić profesjonalistom specjalizującym się w tej dziedzinie. Wysokiej jakości usługi z zakresu projektowania, programowania i testowania aplikacji oferuje Appwise Software House – firma programistyczna specjalizująca się w tworzeniu dedykowanego oprogramowania przy wykorzystaniu technologii takich jak Java, PHP, React, Angular i Vue.

Copyright © 2023 Appwise