Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców określa maksymalny możliwy czas prowadzenia pojazdu przez kierowcę, a także minimalne okresy odpoczynku, z których jest on zobowiązany skorzystać w trakcie wykonywania przewozu. Zawarte w ustawie przepisy zostały wprowadzone w celu poprawy warunków pracy osób wykonujących zawód kierowcy, a także zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jaka kara grozi za przekroczenie czasu pracy kierowcy? Z jakich narzędzi warto korzystać, by zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami?
Zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem, czas pracy zawodowego kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 48 godzin w tygodniu, łącznie z godzinami nadliczbowymi, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze:
Przerwa może być podzielona na krótsze okresy, trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie. Zasady te obowiązują kierowców zatrudnionych zarówno u jednego, jak i większej ilości pracodawców.
Przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy kierowcy jest w świetle prawa traktowane jako wykroczenie. Grozi ono przyznaniem mandatu w wysokości zależnej od stopnia naruszenia przepisów. Ustawa o czasie pracy kierowców zakłada piętnastominutową tolerancję, co oznacza, że kara finansowa nakładana jest dopiero po przekroczeniu czasu pracy kierowcy o więcej niż 15 minut.
Za przekroczenie dobowego czasu pracy kierowcy przyznawany jest mandat w wysokości:
Za przekroczenie tygodniowego czasu pracy kierowcy przyznawany jest mandat w wysokości:
Za przekroczenie czasu pracy kierowcy w okresie dwutygodniowym przyznawany jest mandat w wysokości:
Zainwestuj w dedykowany program do zarządzania transportem i miej wszystko pod kontrolą!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozliczenie czasu pracy kierowcy wykonywane jest przy pomocy tachografu cyfrowego. Urządzenie to pozwala monitorować czas jazdy, wraz z wykonywanymi w jej trakcie przerwami, a także inną wykonywaną przez kierowcę pracę i czynności podejmowane w wypadku jazdy w załodze.
Aby nie dopuścić do przekroczenia czasu kierowcy i nie narażać się na straty finansowe wynikające z konieczności opłaty mandatu przyznanego za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, warto korzystać z dodatkowych narzędzi i oprogramowania. Są to przede wszystkim:
Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i oprogramowania znacząco poprawia skuteczność i ułatwia kontrolę czasu pracy kierowcy. Umożliwia stały monitoring aktywności wybranego pojazdu, śledzenie przestrzegania przepisów i szybkie reagowanie w obliczu wykrytych nadużyć. Innowacyjne technologie pozwalają ustrzec się błędów i uniknąć dotkliwych kar finansowych.